Artykuły


WYPRAWA PO ZDROWIE
Choroby cywilizacyjne są plagą współczesnych społeczeństw. Tymczasem ich przyczyny leżą w nas samych. Zamiast liczyć na cudotwórców, rzekomo rozwiązujących nasze problemy, warto skorzystać z doświadczenia lekarzy, za którymi stoi nauka, a nie cudowne ręce.

KURACJA W JARNOŁTÓWKU
Wszystkim sceptycznie podchodzącym do wszelkich rewelacji dotyczących cudownych środków na pozbycie się paru kilogramów, czy natychmiastowych wyleczeń z różnego rodzaju schorzeń, polecamy propozycję specjalistów z Centrum Rehabilitacyjno-Szkoleniowego Odnowy Biolo- gicznej "Remus" w Głuchołazach. Ośrodek jest swoistym fenomenem. Lekarze już na samym wstępie uświadamiają, że celem terapii nie jest rozwiązanie wszelkich problemów, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, lecz udzielenie pomocy w zwalczaniu kłopotów zdrowotnych przy udziale wysokiej klasy specjalistów. którzy mają pokierować pacjentami tak, by sami potrafili zadbać o zdrowie. Zapewnienie to utwierdza w przekonaniu, że mamy do czynienia z fachowcami i ludźmi uczciwie podchodzącymi do swoich pacjentów. Niestety, w życiu nie ma nic za darmo, o nasze zdrowie również musimy zadbać sami i często jest to ciężka praca. Co istotne, w ośrod-ku takim jak "Remus" nie pozwolą, by nasz wysiłek został zmarnowany. Pomysłodawcami całej idei są: dr Leszek Jędrusik - internista, specjalista chorób płuc oraz mgr Wiktor Grubiak - fizjoterapeuta, specjalista terapii manualnej oraz ustawiania kręgosłupa metodą Kaltenborna. Obydwaj posiadają wieloletnią praktykę w leczeniu unikalną metodą samooczyszczania organizmu, w oparciu o ponadosiemdziesięcioletnie doświadczenie niemieckich profesorów: Buchingera i Fahrnera. Metoda przez nich stosowana oparta jest na piętnastodniowej głodówce leczniczej i uznana została za świetną profilaktykę w wielu schorzeniach uznawanych za tzw. cywilizacyjne, mającą na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

METODA W PEŁNI BEZPIECZNA
Głodówka prowadzona pod kontrolą specjalistów ma zbawienne skutki dla organizmu. Cały proces jest dosyć prosty, a to, co proste, zazwyczaj jest najlepsze. - Sens naszego działania sprowadza się do tego, że pacjent, który przyjeżdża na turnus, tak naprawdę sam prowadzi swoje leczenie i pracuje nad sobą. Sztab specjalistów opiekuje się nim przez całą dobę. My uczymy, jak zadbać o swoje zdrowie, wprowadzamy w tajniki metody, ale dzie- więćdziesiąt procent sukcesu to praca pacjenta - mówi dr Leszek Jędrusik. - W trakcie kuracji, która trwa szesnaście dni, organizm przestawia się na tak zwane czerpanie wewnętrzne. Przez pierwsze dwa dni zostają zużyte zapasy cukru. Po dwóch dniach głodowania organizm zaczyna pobierać energię z białek, a następnie z tłuszczów, czyli pożytkuje własne zapasy. Jest to o tyle istotne, że w ten sposób pozbywamy się z organizmu toksyn. Najczęściej toksyny są połączone z białkami, ponieważ w ten sposób nasz organizm je neutralizuje. Nie ma innej metody na oczyszczenie z nich, jak pozbycie się zmagazynowanego białka. Pacjenci otrzymują raz dziennie napój energetyczny, który uzupełnia braki potasu i magnesu oraz wysoce mineralizowaną wodę. W drugim tygodniu podaje się soki warzywne. W czasie kuracji są oni aktywni. Codzienna gimnastyka - w tym oddechowa, zajęcia z jogi, basen, siłownia - jest integralną częścią metody leczenia. Ponadto wykorzystuje się lokalizację ośrodka w przepięknej górskiej okolicy na organizowanie spacerów, wycieczek do Złotych Hor, gdzie znajduje się kopalnia, w której mikroklimat jest podobny do tego z kopalni w Wieliczce, co sprzyja kuracji oddechowej. Równie ciekawą propozycją są wyprawy do Czech, gdzie pacjenci korzystają z kąpieli w gorących źródłach. Każdy ma okazję zażyć seansów tlenowych dwa razy dziennie po 15 - 20 minut. Do głodówki uczestnik turnusu przygotowuje się sam poprzez dwutygodniową dietę pozbawioną białka zwierzęcego. Po zakończeniu całego procesu jest zalecana dieta ściśle jarska, również przez dwa tygodnie, a następnie znowu dieta pozbawiona białka zwierzęcego. Dlatego tak ważny jest udział fachowców z różnych dziedzin, na przykład psychologa, który motywuje i wspiera w trudnych momentach. Seria wykładów prowadzona przez dr Jędrusika ma na celu wprowadzenie w tajniki metody i umożliwienie pacjentowi zmiany trybu życia. Pacjenci tracą średnio około 10 kilogramów w trakcie turnusu. Większość z nich utrzymuje wagę również po zakończeniu leczenia. Jednak gwarantem sukcesu jest sam pacjent, który po przejściu tak długiej i ciężkiej drogi nie chce zmarnować swojego wysiłku.

JAKIE KORZYŚCI
Głodówka pomaga w leczeniu chorób uznanych za cywilizacyjne: otyłość, cukrzyca typu II, schorzenia przewodu pokarmowego, jelita grubego, choroby wrzodowej oraz chorób związanych z miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, alergią pokarmową, a ponadto skutecznie uwalnia od stresu. Ulgę w cierpieniu uzyskują również osoby ze schorzeniami kręgosłupa, które otacza fachową opieką fizjoterapeuta Wiktor Grubiak. Obok wymienionych chorób warto zwrócić uwagę, że wielu uczestników pozbywa się nałogów, na przykład palenia papierosów. Pomaga im w tym specjalista od leczenia hipnozą. Na miejscu można także przeprowadzić szereg badań, na których zrobienie często nie mamy po prostu czasu. Przy głodówce wszystkie stany zapalne ulegają znacznemu wygaszeniu, dzięki czemu organizm sam sobie radzi z chorobą bez wsparcia środkami farmakologicznymi. Pacjenci na czas kuracji mogą odstawić większość lekarstw. Z terapii korzystają wszyscy, zarówno pacjenci ze schorzeniami, jak i osoby zdrowe, które przybywają do nas w celach profilaktycznych. Mamy wielu stałych klientów, którzy raz lub dwa razy do roku korzystają z naszej pomocy; wśród nich są również lekarze - informuje dr Jędrusik. W ośrodku położonym pod Górą Opawską można znaleźć nie tylko pomoc przy rozwiązywaniu swoich problemów zdrowotnych, ale i oderwać się od zgiełku współczesnej cywilizacji, co ma zbawienny wpływ dla naszej psychiki. W Niemczech leczenie opisaną metodą jest praktykowane od wielu lat. Tamtejsze kasy chorych refundują pobyt pacjenta w podobnych ośrodkach. Zadziwiający więc jest fakt, że wielu obywateli zza Odry przyjeżdża do głuchołaskiej kliniki na własny koszt.

ZNANE OD WIEKÓW
Leczenie głodówką nie jest niczym nowym. Współczesny człowiek zapomniał już o zbawiennej roli postu, który był właśnie jej swoistą formą. Być może najwyższy czas sięgnąć do źródeł, czyli leczenia metodami naturalnymi, ale wspartych gruntowną wiedzą współczesnej medycyny. Osobiście przekonałem się do propozycji Centrum Rehabilitacyjno-Szkoleniowego Odnowy Biologicznej "Remus" w Jarnołtówku. Warto spróbować, ponieważ zaszkodzić nie może, a na pewno pomoże. Turnusy odbywają się w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym POTOK, którego właścicielem jest Spółdzielnia Inwalidów ODNOWA z Opola.

"Zdrowa Medycyna"
arytkuł - strona nr 6 / grudzień Nr(45) 12/2002r.
Aktualności

Terminy na 2024 Rok

10.03.2024 - 22.03.2024
13.10.2024 - 25.10.2024

Serdecznie zapraszamy!